Etusivu Tule meille töihin Yhteystiedot

 

Pappilanpuisto täytti 20-vuotta

29.09.2017

Pappilanpuiston palvelutalossa vietettiin juhlavissa merkeissä palvelutalon merkkipaalun saavuttamista.

Yhdistyksen toimitusjohtaja Riitta Paasivuori (kuva alla) toi esille tervetulotoivotuksessaan palvelutalon merkitystä ikäihmisten hyvinvoinnin ja terveyden tukena. Paasivuori valotti sosiaali- ja terveydenhuollon historian kautta sitä kuinka koko sosiaali- ja terveydenhuollon kehityskaari on siirtynyt köyhäinavusta hyvinvointia tukevaan toimintaan ja sairauksien hoitamisesta yhä vahvemmin terveyttä edistävään tekemiseen.

Yhdistyksen hallituksen varapuheenjohtaja Timo Heiskanen (kuva yllä) kertoi juhlapuheessaan Pappilanpuiston palvelutalon syntytarinan; kuinka Peitsarin pappilan paikalle nousi palvelutalo monien vaiheiden jälkeen. Heiskanen totesi näkevänsä Pappilanpuiston kehittyvänä, laadukkaana ja erityisesti asukkaiden elämää kunnioittavana paikkana. Heiskanen korosti puheessaan ihmisen itsemääräämisoikeutta ja sen merkitystä elämän eri vaiheissa, korostaen kuinka tärkeää on tulla kohdatuksi omana persoonana.

Juhlan yhteydessä avattiin Pappilanpuiston taidenäyttely. GalleriArin Ari Hänninen esitteli näyttelyn taiteilijavieraan Pentti Koivikon teoksia sekä esitteli Pappilanpuistossa sijaitsevan pysyvän taidenäyttelyn taidekokoelmat. Samalla palvelutalo sai GalleriArilta lahjoituksena lisätaidetta taidenäyttelyyn (kuva alla).

Juhlien lopuksi palvelutalojohtaja Tarja Miettinen johdatteli vieraat kakkukahvien äärelle. Musiikista vastasi Soitin- ja lauluyhtye Kotimaa (kuvat alla).Blogi

Soteuudistuksestako esimerkkiä muille uudistuksille – enpä usko

17.01.18

Halpuuttamisen aika on ohi – sotessa

22.11.17

Maailman laatu karkaa Suomen käsistä – Etelä-Savosta Suomen johtavaksi laatualueeksi?

27.10.17

Rakennemuutos on välttämätöntä, myös kaupunkisuunnittelussa

06.10.17

Sotehuuman keskellä – Digitalisaatiostako apua palvelutalojen arkeen

28.06.17

Ajankohtaista

Omaishoitoperheille jaksohoitoa Pappilanpuistossa

06.10.17

Pappilanpuisto täytti 20-vuotta

29.09.17

Mäntypuistossa pidettiin hauskaa

04.09.17

Pappilanpuistossa kotieläimet vieraisilla

28.06.17

Mäntypuistossa iloittiin Suomen satavuotista taivalta

22.06.17

Ainot & Reinot liikkuivat Urskissa

14.06.17

Veteraanipuistossa juhlittiin!

06.06.17

HENKILÖSTÖ JAKSAA JA VOI HYVIN

06.06.17

Suomi 100-vuotta

31.05.17

Nyt kaikki liikkumaan Urskille 6.6.2017 klo 12 – 15

17.05.17